Португалия II

По път към Коимбра, спряхме накъде около Портимао. Само за да прихапнем хехехе.

Реших да заложа на телешкото месо. Както един приятел казва – вратна свинска с пържени картофки, няма как да сбъркаш. Тук със сигурност не сбърках хехе, а може би бях по гладен. Останалите от групата се подкрепиха с желязо-риби. Обикновено на път не пия, но това телешко просто си заслужи биричката….мдааа.

Коимбра ни посрещна с лек дъжд, след Питер няма как да ни уплаши.

Вечерта за пръв път сбъркахме с ресторанта или може би просто се доверихме на туристическите „пътечки“. А като се замисля, бяхме прегладнели и не ни се обикаляше, затова се доверихме на туристически описания.

Тук за пръв път се сблъскахме с традиционното бакалао. Бяла, доста мазна риба.

Аз пробвах бакалао кълцано с картофи и лук. Не беше толкова лошо, но си личеше, че не са вложили кой знае колко.

Другите от групата пробваха различните видове бакалао. По-скоро неуспешни опити да се нахраним с нещо толкова традиционно и типично. Или просто ресторантът беше за туристи, прекалено претупано и не особенно вкусно приготвени ястия. Не случайно след това никъде не пробвахме повече прословутото бакалао.

Единствено печените картофи бяха на ниво, но това ако го сбъркаш, явно не ти е призвание да готвиш хехех.
  

За сметка на това се натъкнахме на странен клуб, църква, в който имаше фадо концерт. Атмосферата беше супер задушевна, а лекия, на моменти не толкова, плач на певецът беше меко казано грабващ и затрогващ. Мнооого мъка, любов, тъга и пак любов има в тази музика.

На другият ден времето беше чудно. Ние съответно намерихме идеално кафене с вкусни сандвичи  и традиционните десерти. Пащеиш – това всъщност е най-известния португалски десерт. Има го навсякъде, като почти няма разлики в различните региони. Разбира се, най-вкусният пащейш е в Белем. По-късно имахме възможност да се убедим лично в това.


   Пащейш- това е кошничка от бутер тесто с особенно приятен крем, който е подобен на карамела.

След този особенно приятен ден в Коимбра, се отправихме към следващата точка – Порто.

Португалия

Стартирахме едно цветно и пълно с преживелици пътуване из Португалия.  Първата спирка беше….Франкфурт.

Пристигнахме в Лисабон и веднага се отправихме към Евора.  Тук разбира се прихапнахме леко.  Старт с брускети, леко сирене, местен специалитет.

 Тук сирената основно бяха от козе мляко смес с овче.
А бирата….. стандартна…

Сиренето е подходящо за всякакъв вид пийване, релакс или просто за уют на масата. А когато си гладен е, като парче хляб в планината, след няколко часов преход.

Стопаните ни нагостиха с друг местен специалитет от спанак, лук и яйчица.


Парче торта с тиква и бишкоти, топинг от шоколад и топка сладолед, тиквата ми е новият фаворит.

Още тук заподозрях, че ще се изпълнят страховете ми, за тежки преяждания с разнообразна и не дотам лека храна!

Следващата спирка беше Фаро.

Приятна закуска с „тоща мища“ демек сандвичи с шунка и кашкавал с домашни маслини, купени „топли“ от близкия пазар, ей така от пликчето.

Както и местният вариант на пържени филии, само че сладки.

Срещнахме двама българи, които живеят там и не са се прибирали по родните места от няколко години.

Тук открихме също така, уникалният размер бутилирана бира, 200 мл. Всъщност този размер е особенно разпространен на иберийският полуостров. Точно колкото да си утоли жаждата човек.

След кратко двоумене, избрахме и двата налични вида хехе.


Тук се хапват основно мазни манджи с ориз, морски дарове, маслини, зелени неща, морковчета, картофи и кашкавал.

Не липсваха и така известната ципура, както и лаврака.
Уникална саладка с скариди и много зеленчуци.
Салата с картофи, яйца маслини и цвекло, така по руски 🙂
Както и миди с ориз, един приятел от Каварна би възкликнал:

„Точно като на баба“

Това блаженство намерихме в малко селце Сагреш, оказа се, че това е рая на сърфистите в този регион – Алгарве.
Случайно се настанихме в малко мноооого приятно хотелче, зад което имаше къща пълна със сърфисти, опънали се там накъде в хамаците в градината….. Сумрак, лек аромат на трева, не че съм почитател, градински лампи, свещи и тиха музика. Някак ми се прииска да бях от тяхното общество.

В Алгарве изживяхме два особенно отпускащи дни, пълни с много приятни вкусове, малко отнесени от бавно течащото време, въпреки многото емоции и…..бира или може би именно заради бирата.

Следваща спирка Коимбра.

Череповец :)


Ирина се научи да пита:

Искаш ли краката 🙂 демек, да те снимам ли в цял ръст или да вложа всичко от себе си 🙂 Като цяло е трудно да променяш навиците на хората. Или да ги накараш да видят нещата от твоя гледна точка. Разбира се, че е много лесно и разбираемо отстрани 🙂 Когато, обаче си в „проблема“, той обикновенно е нечий чужд 🙂

Отплеснах се, а исках да разкажа за едно място наречено – Череповец. Ударение на последна гласна. Най-вероятно, поредното изключение в езика. Чесно казано, няколко пъти съм споменавал на учителката ми, че Кирил и Мефоди, както ги наричат в Русия, не са измислили азбуката по този начин. Та никога не ми обясни, защо така са я забъркали. Или пък ние сме я забъркали? По вероятно все пак е, да не сме виновни ние, чисто географски сме по-близо до извора 🙂

Скоро бяхме с приятел в Питер и там си намерихме оригинален узбек, не особенно трудна задача, който правеше оригинални шашлици 🙂 Абе всичко му беше оригинално, включително и начина по който се запознахме. Беше „леко“ подпийнал, а мен ми се пиеше бира, незнам защо, по някаква причина ми се допи, обикновенно не ми се случва 🙂 Та спрях при него, той ми даде пивото, след което започна час по час да ме навестява почти до масата. Аз бях с очила и когато забелязах, че човека ме гледа настоятелно, ги свалих за да не изглежда невъзпитано, и попитах на какво дължа вниманието. Той ми каза, че имал приятел в Узбекистан, който много приличал на мен. Дотук добре, човекът там се занимавал с всичко, бил дори каскадьор и моторист. Почувствах се звезда, но той продължи с покъртителната история на неговият приятел. Няма да влизам в подробности, само ще маркирам, че човека в един момент от житейският си път карал камион с бетон заедно с брат си, който не приличал на мен. И така, един ден пътувайки двамата се обърнали барабар с камиона с бетон и починали. Ей така изведнъж ме свали на земята, като се замисля, бих предпочел да не бях чувал края на историята 🙂

Както и да е с моят приятел стигнахме единодушно до заключението, че узбеките ги владеят шашлиците 🙂 А в Череповец се убедих, че умеят и другите яденета. Например супи.

Агнешка, леко пикантна, както се изрази Ирина : като телешко варено, но с агне 🙂 
Аз пробвах традиционна с телешко, идеална, малко по на дребно го обичам зеленчука 🙂


Разбира се, че ще пробваме и шашликът на местния мастър 🙂

Телето беше много приятно подправено 🙂  А в добавка имаше нещо като съвременна лютеница, по-скоро доматено пюре с подправки. Ставаааа 🙂


А люля кебапа, имам подозрението, че при узбеките идва с раждането и е толкова добре отработен, че няма смисъл да се пита дали е хубав 🙂

 Големият хит, обаче беше чубан салатата. Нееее, не е тази която ние знаем. Това е топла салата, разбирай печени на скара, патладжан, червени чушки и домат. Подправени с чесън и малко зелено 🙂

Браво! 

Оставам с приятни спомени и фанелка на Северстал 🙂

Само СКА 🙂