Стартирахме едно цветно и пълно с преживелици пътуване из Португалия. Първата спирка беше….Франкфурт.
Пристигнахме в Лисабон и веднага се отправихме към Евора. Тук разбира се прихапнахме леко. Старт с брускети, леко сирене, местен специалитет.
Тук сирената основно бяха от козе мляко смес с овче.
А бирата….. стандартна…
Сиренето е подходящо за всякакъв вид пийване, релакс или просто за уют на масата. А когато си гладен е, като парче хляб в планината, след няколко часов преход.
Стопаните ни нагостиха с друг местен специалитет от спанак, лук и яйчица.

Парче торта с тиква и бишкоти, топинг от шоколад и топка сладолед, тиквата ми е новият фаворит.
Още тук заподозрях, че ще се изпълнят страховете ми, за тежки преяждания с разнообразна и не дотам лека храна!
Следващата спирка беше Фаро.
Приятна закуска с „тоща мища“ демек сандвичи с шунка и кашкавал с домашни маслини, купени „топли“ от близкия пазар, ей така от пликчето.
Както и местният вариант на пържени филии, само че сладки.

Срещнахме двама българи, които живеят там и не са се прибирали по родните места от няколко години.
Тук открихме също така, уникалният размер бутилирана бира, 200 мл. Всъщност този размер е особенно разпространен на иберийският полуостров. Точно колкото да си утоли жаждата човек.
След кратко двоумене, избрахме и двата налични вида хехе.

Тук се хапват основно мазни манджи с ориз, морски дарове, маслини, зелени неща, морковчета, картофи и кашкавал.
Не липсваха и така известната ципура, както и лаврака.
Уникална саладка с скариди и много зеленчуци.
Салата с картофи, яйца маслини и цвекло, така по руски 🙂
Както и миди с ориз, един приятел от Каварна би възкликнал:
„Точно като на баба“
Това блаженство намерихме в малко селце Сагреш, оказа се, че това е рая на сърфистите в този регион – Алгарве.
Случайно се настанихме в малко мноооого приятно хотелче, зад което имаше къща пълна със сърфисти, опънали се там накъде в хамаците в градината….. Сумрак, лек аромат на трева, не че съм почитател, градински лампи, свещи и тиха музика. Някак ми се прииска да бях от тяхното общество.
В Алгарве изживяхме два особенно отпускащи дни, пълни с много приятни вкусове, малко отнесени от бавно течащото време, въпреки многото емоции и…..бира или може би именно заради бирата.
Следваща спирка Коимбра.


