Португалия

Стартирахме едно цветно и пълно с преживелици пътуване из Португалия.  Първата спирка беше….Франкфурт.

Пристигнахме в Лисабон и веднага се отправихме към Евора.  Тук разбира се прихапнахме леко.  Старт с брускети, леко сирене, местен специалитет.

 Тук сирената основно бяха от козе мляко смес с овче.
А бирата….. стандартна…

Сиренето е подходящо за всякакъв вид пийване, релакс или просто за уют на масата. А когато си гладен е, като парче хляб в планината, след няколко часов преход.

Стопаните ни нагостиха с друг местен специалитет от спанак, лук и яйчица.


Парче торта с тиква и бишкоти, топинг от шоколад и топка сладолед, тиквата ми е новият фаворит.

Още тук заподозрях, че ще се изпълнят страховете ми, за тежки преяждания с разнообразна и не дотам лека храна!

Следващата спирка беше Фаро.

Приятна закуска с „тоща мища“ демек сандвичи с шунка и кашкавал с домашни маслини, купени „топли“ от близкия пазар, ей така от пликчето.

Както и местният вариант на пържени филии, само че сладки.

Срещнахме двама българи, които живеят там и не са се прибирали по родните места от няколко години.

Тук открихме също така, уникалният размер бутилирана бира, 200 мл. Всъщност този размер е особенно разпространен на иберийският полуостров. Точно колкото да си утоли жаждата човек.

След кратко двоумене, избрахме и двата налични вида хехе.


Тук се хапват основно мазни манджи с ориз, морски дарове, маслини, зелени неща, морковчета, картофи и кашкавал.

Не липсваха и така известната ципура, както и лаврака.
Уникална саладка с скариди и много зеленчуци.
Салата с картофи, яйца маслини и цвекло, така по руски 🙂
Както и миди с ориз, един приятел от Каварна би възкликнал:

„Точно като на баба“

Това блаженство намерихме в малко селце Сагреш, оказа се, че това е рая на сърфистите в този регион – Алгарве.
Случайно се настанихме в малко мноооого приятно хотелче, зад което имаше къща пълна със сърфисти, опънали се там накъде в хамаците в градината….. Сумрак, лек аромат на трева, не че съм почитател, градински лампи, свещи и тиха музика. Някак ми се прииска да бях от тяхното общество.

В Алгарве изживяхме два особенно отпускащи дни, пълни с много приятни вкусове, малко отнесени от бавно течащото време, въпреки многото емоции и…..бира или може би именно заради бирата.

Следваща спирка Коимбра.