Хелзинки

Прословутият финландски минимализъм те поема от първият момент и не те изпуска.

Чесно казано, никога няма да забравя някоолкото пъти в които съм пребивавал тук! Със сигурност ми харесва да се разхождам наоколо, мислейки си за това как ли би изглеждало всичко наоколо, ако беше слънчево 🙂 а всъщност съм присъствал на няколко слънчеви дни. И да това наистина е едно от местата на които когато е слънчево, хората спират да се движат и започват да се радват на времето. Това е което ние не правим за съжаление.

Тук обаче, обичайното време е сиво, мрачно и облачно…

Това разбира се не ни лишава от удоволствията, които можем да си позволим, доколкото можем да си го позволим. Лека препратка, че една наливна бира от хитрите 0,4l струва около 7€! 

И не само заради времето, езика, цените и прочее интересни подробности, личното ми усещане е, че Финландия е за финландците. Имат такива интересни, необясними подробности, като отношения с непознати, порядки и т.н. леки битовизми, подредба на спирката на градския транспорт, табелите за паркиране и разделното събиране на боклук, които за нас, хората от юг са тооооолкова далечни, че чак невъзможни….

Храната, тук искам да направя огроооомна пауза, защото нищо отличително не се сещам хехехехех.

Изключая, че всичко е много добре подредено, включително и в храната. Без особенно разточителство. Обяснимо, тук е пълно с приятни, не особенно различни местенца, кафенета, малки барчета и ресторанти, които предлагат по 2-3-4 неща за хапване, както и няколко вида кафе, както и неизменното американо/филтърно. По това , което забелязвам, финландците си падат по еспресото. Но така или иначе в такива приятни, определено направени с вкус места, няма как да сбъркаш с кафето, дори да си поръчаш нещо необичайно, като лате, макиато или някой от сладките напитки на кафеена основа, които на различните места се наричат различно.

Ние се забихме в малко кафене, което както и повечето подобни, сами си приготвят освен кафето и всичко, което предлагат. Тук буквално миришеше на хубава закуска, а девойката със студени сиво сини очи, говореше идеален английски. 

  
  

Ирина не се сдържа с едно лате, изглежда доста обикновено и огромно като доза, не че аз не изпих 3 къси еспресо с мляко хехехех

  

Супер обикновен сандвич с моцарела и ужким пикантен салам. Всъщност тук е меката на изкуствените храни. Изключая рибите и месото.
 

А на марината в импровизираните сергийки предлагат риби, зеленчуци и бира.   
Филе от сьомга….what else 🙂

   
А на това се натъкнахме, точно след като си получихме тикета за 60€ за неправилно паркиране. Въпреки че се въртях 30 мин. за да си намеря място, подходящо според мен, спирайки на улица на която имаше 4 различни знака през 10 метра, мдааааа

 

Enjoy, и внимавайте с паркирането в Хелзинки!